Układ limfatyczny zwany również układem chłonnym stanowi system naczyń , którymi płynie limfa powstająca z absorpcji płynu znajdującego się w przestrzeni międzykomórkowej.

Manualny Drenaż Limfatyczny (MDL) jest działaniem bardzo delikatnym ponieważ naczynia limfatyczne znajdują się tuż pod skórą. Odpowiedni masaż limfatyczny prowadzony przez terapeutę stymuluje motorykę naczyń limfatycznych oraz przesuwa płyn w stronę mniej obciążoną wysiękiem.

W warunkach fizjologicznych występuje zjawisko dynamicznej równowagi pomiędzy ilością płynu, który wpływa do przestrzeni miedzykomórkowej z naczyń włosowatych, a ilością płynu powtórnie zreabsorbowaną do naczyń włosowatych żylnych i limfatycznych. Istniejąca równowaga zapobiega nagromadzeniu się płynu i tym samym powstaniu obrzęku.

Obrzęk limfatyczny to stan patologiczny, w którym dochodzi do upośledzenia odprowadzania z tkanek białek i komórek przefiltrowanych z surowicy. Zaawansowana postać choroby charakteryzuje się obecnością przewlekłego stanu zapalnego w obrębie skóry i tkanki podskórnej (prof. Olszewski).

Obrzęki dzielimy na pierwotne i wtórne.

Obrzęki limfatyczne pierwotne powstają na podstawie wrodzonych wad układu naczyń limfatycznych

Obrzęki limfatyczne wtórne najczęściej są skutkami terapii przeciwrakowej, po usunięciu węzła chłonnego i interwencji radioterapeutycznej.

Obrzęki limfatyczne są progresywne, tzn. z czasem dochodzi do bardzo dużych zmian, które pociągają za sobą szkody nie tylko natury ortopedycznej.

Celem kompleksowej terapii przeciwobrzękowej i masażu limfatycznego jest zmniejszenie istniejącego obrzęku, rozluźnienie powstałych zwłóknień, zwiększenie ruchomości w stawach oraz utrzymanie odpowiedniej siły mięśniowej kończyn.

Skutecznym leczeniem jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa zawierająca:

  • manualny drenaż limfatyczny,
  • kompresjoterapia, bandażowanie,
  • terapia ruchem,
  • pielęgnacja skóry,
  • prewencja, profilaktyka, edukacja pacjenta.

Zapraszamy do korzystania z porad specjalisty doświadczonego w masażu i drenażu limfatycznym mgr Justyny Polek w Prywatnym Gabinecie Fizjoterapii i Neurologopedii w Strzelcach Opolskich w województwie opolskim.